Zrakáč – hra Jubileum


Zrakáči o holokauste

„Ako dostaneš dvadsať židov do volkswagenu? Dvoch dopredu, troch dozadu a ostatných do popolníka.“

A presne taká, ako tento vtip, je aj celá hra Jubileum dramatika Georga Taboriho. Trpká, krutá, tragikomická a veľmi pôsobivá. Hru o holokauste, mŕtvych a živých uvádza od minulého roka divadlo Zrakáč, v ktorom nájdeme nevidiacich, slabozrakých, ale aj skupinku vidiacich hercov a ďalších tvorcov. Jeho repertoár je zatiaľ úzky, ale podľa Jubilea usudzujeme, že hry naozaj stoja zato. Hrajú v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí v Bratislave, ale od svojho vzniku v roku 2010 vystupovali aj na viacerých iných scénach.

zrakac1

Drsné jubileá

Hra Jubileum zobrazuje kontrast medzi rokmi počas vojny a po nej, a konfrontuje príbeh manželov Arnolda a Lotte s pohľadom ich netere Mitzi, ktorá sa o Hitlerovi učí v škole, a za problémy považuje úplne iné veci. Nájdeme v nej tiež stopy akejsi zlomenej ľudskosti a predovšetkým veľkú dávku čierneho humoru.

“Führer stál pri okne a robil mávi-mávi. A ty, blbec, si mu mával späť.“

„Vyzeral tak osamelo.”

Človeka až zamrazí, keď zistí, ako poznačil holokaust život samotného autora Georga Taboriho (narodeného v roku 1914 v Maďarsku s menom György Tábori). Kvôli svojmu židovskému pôvodu bol vyhnaný z nacistického Nemecka, jeho otec zomrel v Osvienčime a matke s bratom sa podarilo pred nacistami ujsť do Anglicka.

zrakac2

Určite aj preto je svedectvo v hre Jubileum také živé. Prvýkrát ju uviedli 30. decembra 1983, v deň, keď uplynulo presne  50 rokov od Hitlerovho nástupu k moci. Hra spomína aj iné jubileá – narodeniny rôznych osobností a často výročia ďalších udalostí holokaustu.

Pochybná zábava

Jej atmosféru skvele dotvárajú ďalšie postavy, ako napríklad homosexuálny kaderník so svojím partnerom či dvaja hrobári, ktorí nazabúdajú deklarovať všeličo možné o dôležisti a serióznosti ich roboty. Tiež vyslovujú názor: „Mŕtvi sa majú dobre. Bolesť je preč a zostáva radosť.“ Nuž, a keď je raz niekto hrobár, ten asi o smrti niečo vie.

zrakac3

Táto hra sa nepochybne zapáči každému, kto, rovnako ako Lotte, považuje život za veľmi pochybný spôsob zábavy. Keď sa nad tým zamyslíme, je vlastne naozaj ťažké ho zadefinovať ináč.

Autor: Lucia Michlerová

Foto: divadlozrakac.sk


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok